08.04.2014

NOWE WYDANIE: RAPORT SEKOCENBUD Nr5 O CENACH I KOSZTACH W BUDOWNICTWIE W LATACH 2008-2013, wskaźniki i prognozy

MGV


Już po raz piąty ukazał się w sprzedaży raport SEKOCENBUD, który stanowi  kompedium wiedzy o zmianach cen czynników produkcji w budownictwie i kosztów budowy obiektów budowlanych w okresie 6 ostatnich lat tj.: od 2008 do 2013 roku. W porównaniu do lat poprzednich raport uzupełniono o wybrane dane statystyczne publikowane przez GUS, podejmując w ten sposób próbę powiązania zmian cen z zachodzącymi na rynku procesami.    

Celem tego wydawnictwa jest dostarczenie odpowiednich narzędzi statystycznych do szacowania wartości robót, waloryzacji cen za realizowane roboty i obiekty oraz ich rozliczanie w warunkach zmienności cen czynników produkcji. Działania te wymagają znajomości zmian ex-post i ex-ante dokonujących się na rynku inwestycji budowlanych. Niejednokrotnie podczas tworzenia budżetu inwestycji potrzebna jest umiejętność przewidywania zmian prognostycznych, które prawdopodobnie będą miały miejsce w przyszłych okresach (latach) realizacji wieloletniego zazwyczaj procesu budowlanego. Na powyższe uwarunkowania nakłada się dodatkowo zróżnicowanie kosztów (a tym samym cen) robót i obiektów wynikające z lokalizacji placu budowy w tym lub innym regionie kraju. Dynamika zmian cen poszczególnych czynników produkcji, cen robót i obiektów oraz prognozy ich zmian powinny być przedmiotem ciągłej obserwacji i analiz kosztorysantów, a także w szczególności zamawiających i wykonawców ustalających w umowach wysokość wynagrodzenia za roboty i warunki jego waloryzacji.

Raport opracowany został na podstawie notowań cen na rynku budowlanym prowadzonych w sposób cykliczny i kompleksowy w każdym regionie kraju.

Zawiera obszerny zbiór w postaci:
- procentowych wskaźników zmian cen w latach 2008-2013,
- cen wybranych materiałów w latach 2008-2013,
- stawek robocizny i cen jednostkowych przykładowych obiektów w poszczególnych regionach, jakie notowano w IV kw. 2013 r.,
- struktury (w %) produkcji budowlanej według rodzajów budownictwa w latach 2011-2013
- dynamiki produkcji wybranych materiałów budowlanych w latach 2008-2013 (cegły budowlanej i cementu portlandzkiego)
- prognoz zmian cen obiektów budownictwa mieszkaniowego i dróg kołowych na najbliższe 2 lata.

Więcej: RAPORT SEKOCENBUD O CENACH I KOSZTACH W BUDOWNICTWIE ZA LATA 2008-2013, wskaźniki i prognozy

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*