18.11.2014

Biuletyny proste SEKOCENBUD w nowym układzie

Wiesława Sikorska-Ożgo
W IV kwartale 2014 r. biuletyny cen robót po raz pierwszy ukazały się w nowym układzie klasyfikacyjnym. Układ ten dostosowany został do grup robót wg Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) oraz rodzajów robót ujętych w biuletynach. Dotychczas roboty przyporządkowywane były tylko do rodzajów katalogów, z których nakłady rzeczowe stanowiły podstawę kalkulacji ich cen jednostkowych. W nowej klasyfikacji zachowane zostało powiązanie każdej roboty z odpowiednimi kodami bazy normatywnej, na podstawie której skalkulowano poszczególne ceny jednostkowe robót.


Konieczność zmian w tym obszarze podyktowana była chęcią ułatwienia naszym Użytkownikom wyceny przedmiarów robót i usprawnienia procesu przyporządkowywania do poszczególnych ich pozycji odpowiednich cen jednostkowych. W warunkach braku powszechnie funkcjonującej klasyfikacji robót budowlanych opracowywanie i wycena  przedmiarów robót wymaga od kosztorysantów bardzo dużej wiedzy i doświadczenia. W gospodarce rynkowej bowiem do celów komunikacji pomiędzy uczestnikami procesu budowlanego, w tym wyceny robót, niezbędne jest jednoznaczne określenie i odpowiednie skodyfikowanie robót budowlanych, będących przedmiotem stosunków umownych pomiędzy stronami, czyli zamawiającym i wykonawcą. Niestety w naszym kraju nadal nie funkcjonuje jednolita, powszechnie stosowana klasyfikacja robót budowlanych. W przedmiarowaniu robót wykorzystywane są więc indywidualne klasyfikacje robót i dodatkowo nie są narzucane podstawy wyceny robót lub podstawy ustalania nakładów rzeczowych. Przy braku ogólnodostępnej klasyfikacji robót budowlanych wycena tak sporządzonych przedmiarów, w oparciu o biuletyny cen robót opracowane tylko na podstawie stosowanych na rynku zbiorów nakładów rzeczowych, wymaga od kosztorysantów doskonałej znajomości bazy normatywnej.

Dla ułatwienia wyceny przedmiarów i usprawnienia procesu przyporządkowywania do poszczególnych ich pozycji odpowiednich cen jednostkowych, od IV kwartału bieżącego roku w biuletynach cen robót wprowadziliśmy nowy układ klasyfikacyjny robót. Układ ten dostosowany został do grup robót wg CPV oraz rodzajów robót ujętych w biuletynach, a nie jak dotychczas tylko do katalogów, z których nakłady rzeczowe stanowiły podstawę kalkulacji cen jednostkowych. Jednocześnie w klasyfikacji tej zachowane zostało dotychczasowe powiązanie każdej roboty z odpowiednimi kodami bazy normatywnej, na  podstawie której skalkulowano poszczególne ceny jednostkowe robót. Tak więc funkcjonalność dotychczasowych biuletynów nie uległa ograniczeniu. Ponadto dla osób przyzwyczajonych do starego układu zeszytów przygotowaliśmy słownik powiązań kodów dotychczasowych i obecnych. Słownik zamieszczony został na stronach: www.sekocenbud.pl oraz www.esekocenbud.pl

Nowa struktura biuletynów
Roboty budowlane ujęte w Biuletynach cen robót podzielone zostały na działy dostosowane do grup robót wg CPV.
Dalszy podział  biuletynów opracowany został przez Ekspertów SEKOCENBUD według systematyki indywidualnej, o strukturze „drzewiastej”.

Przy tworzeniu nowej systematyki robót przyjęto następujące, jednolite zasady ich kodowania:

  • pierwszy poziom /jedna cyfra/ – to numer działu w biuletynie, zgodny z grupą robót o tym symbolu w CPV, i tak poszczególne działy zatytułowane są następująco:

Dział 1. Przygotowanie terenu pod budowę                  
Dział 2. Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części; roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej    
Dział 3. Wykonywanie instalacji budowlanych             
Dział 4. Wykończeniowe roboty budowlane 

  • drugi poziom /jedna cyfra/ – to rodzaj budownictwa lub robót,
  • trzeci poziom /trzy cyfry/ – to rodzaj robót lub konstrukcji uwzględniający ich ogólne parametry techniczne,
  • czwarty poziom /dwie cyfry/ – to asortyment robót,
  • piąty poziom /jedna cyfra/ – to oznaczenie charakteru robót: 1- roboty inwestycyjne, 2- roboty remontowe (w tym wymiany), 3- rozbiórki i demontaże, 4- roboty wykonywane w obiektach zabytkowych,
  • szósty poziom /symbol katalogu/ – to kod odpowiedniego katalogu nakładów rzeczowych i numer odpowiedniej tablicy w tym katalogu,
  • siódmy poziom /osiem cyfr/ – to symbol roboty podstawowej podany w kol. 2 każdej tablicy cenowej, uwzględniający numerację rozdziału, tablicy i kolumny właściwego KNR, ZKNR lub KNNR przy czym:
    – cztery pierwsze cyfry oznaczają  numer tablicy (w tym dwie pierwsze są numerem rozdziału),
    – cztery następne cyfry oznaczają numer kolumny, przy czym dwie pierwsze są numerem rozwiązania podstawowego, a dwie następne są rezerwowane dla wariantów technologiczno-materiałowych; jeśli warianty w pozycji robót nie występują, wówczas w dwóch ostatnich miejscach symbolu podane są zera.

Poniżej przedstawiamy schemat przyjętych w biuletynach cen zasad kodowania robót:

Mamy nadzieję, że Biuletyny cen robót (BRB, BRR, BRI, BRE i BRZ) w nowym kształcie będą bardziej przejrzyste i czytelne, co w konsekwencji usprawni proces wyceny i opracowywania przedmiarów robót. Ponadto liczymy, że rodzajowy układ robót w tych biuletynach ułatwi Państwu poruszanie się po mało przyjaznej, powszechnie stosowanej w kosztorysowaniu, symbolice klasyfikacyjnej opartej tylko na kodach i nazwach katalogów zawierających nakłady rzeczowe.

Czekamy na Państwa opinie i sugestie dotyczące nowej klasyfikacji robót, które umożliwią nam jej doskonalenie. Jednocześnie będą one wykorzystane w prowadzonych pracach w zakresie ogólnodostępnej i powszechnie stosowanej klasyfikacji robót budowlanych.

Mgr inż. Wiesława Sikorska-Ożgo – Ekspert SEKOCENBUD

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*