Ceny materiałów budowlanych w BŁYSKAWICY – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
„Błyskawica” jest wydawnictwem miesięcznym (wydawanym w wersji drukowanej zeszytowej oraz elektronicznej na CD oraz w wersji on-line), zawierającym ceny czynników produkcji (średnie, minimalne i maksymalne w skali kraju: stawki robocizny kosztorysowej, ceny wybranych materiałów, ceny pracy (lub najmu) wybranych jednostek sprzętu budowlanego) oraz wskaźniki narzutów: kosztów zakupu, kosztów pośrednich i zysku.
Ponadto w wydawnictwie publikujemy ceny jednostkowe wybranych robot inwestycyjnych i remontowych oraz ceny budowy domu jednorodzinnego energooszczędnego (w dwóch wariantach) wraz z przyłączami i zagospodarowaniem terenu.
Wyboru tych pozycji dokonano na podstawie analizy potrzeb użytkowników tego wydawnictwa – inwestorów i wykonawców robót budowlanych, kierując się zasadą, by były to najczęściej w praktyce wykorzystywane w kalkulacjach ceny czynników produkcji i robót wykonywanych zazwyczaj w małym i średnim zakresie.
Do badania cen materiałów na rynku budowlanym na potrzeby opracowania Błyskawicy, przyjęto następujące założenia:
- notowania cen do celów opracowania informatora cenowego będącego miesięcznikiem prowadzone są w stosunkowo krótkim – kilkudniowym okresie, aby „zmieścić” się w okresie wydawniczym,
- ceny pochodzą z różnych, wybranych regionów w kraju - w stosunku do wydawnictw kwartalnych ceny pochodzą z mniejszej liczby punktów/źródeł co jest istotne przy porównywaniu cen z Błyskawicy do cen z wydawnictw kwartalnych,
- ceny pochodzą z różnych źródeł: małych lokalnych sklepów/hurtowni, hiper i supermarketów, sklepów specjalistycznych – w zależności od konkretnego materiału,
- ceny danego materiału o konkretnym kodzie i nazwie są zbiorem cen materiałów spełniających kryteria zawarte w jego nazwie,
- ceny odpowiadają małym i średnim ilościom nabycia.
Metody wykorzystywane do opracowania informacji cenowych systemu SEKOCENBUD mieszczą się w obszarze statystyki i podlegają jej regułom. Dane cenowe należy wykorzystywać umiejętnie i odpowiednio, adekwatnie do celów, do jakich zostały opublikowane, w celu uzyskania miarodajnych wyników.
Dla przykładu rozważmy materiał z Błyskawicy - 2662110 Płyta budowlana OSB 3 grub. 10-22 mm o krawędziach prostych, dla której podana jest cena za m3. W zbiorze zanotowanych cen tego materiału znajdą się ceny za 1 m3 płyt budowlanych OSB3 o grubościach od 10 mm do 22 mm. Dodatkowo, ceny będą uwzględniać produkty różnych producentów oraz zanotowane będą w różnych punktach dystrybucji.
Z tak powstałego zbioru zanotowanych cen wyłoni się cena minimalna, maksymalna oraz cena średnia (wyliczana jako średnia arytmetyczna). Do cen średnich doliczane są koszty zakupu i w ten sposób powstaje średnia cena nabycia danego materiału tj. cena z Kz średnia.
Ogólnie rzecz biorąc, cena nabycia to cena zakupu powiększona o koszty zakupu, na które składają się koszty bezpośrednio związane z zakupem materiałów, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu.
W przypadkach szczególnych, to, jak zostaną potraktowane składowe kosztów zakupu zależy od charakterystyki działalności podmiotu gospodarczego nabywającego materiały, celu nabycia tych materiałów i ich przeznaczenia oraz ewidencji księgowej kosztów zakupu w zależności od przyjętej metody wyceny materiałów zgodnej z polityką rachunkowości podmiotu gospodarczego.
Wartości kosztów zakupu wliczanych do średnich cen materiałów w systemie SEKOCENBUD ustalane są przy założeniu, że ceny nabycia materiałów posłużą do oszacowania kosztów robót budowlanych.
Wszystkie poziomy cen publikowanych czynników produkcji w wydawnictwie Błyskawica prezentowane są w sposób pokazany poniżej na jednej ze stron lipcowego wydania Błyskawicy.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Zmiany kosztów budowy obiektów budownictwa kubaturowego na przestrzeni ostatnich 10 lat wg danych SEKOCENBUD
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.