18.12.2017

Ceny materiałów elektrycznych w roku 2017 r.

mgr inż. Krzysztof Mitelski
W sprzedaży ukazały się już wydawnictwa SEKOCENBUD zawierające ceny z 4 kw. bieżącego roku Prowadzone na rynku budowlanym notowania m.inn. cen materiałów elektrycznych publikowane są w kwartalnym wydawnictwie „Informacja o cenach materiałów elektrycznych IME”.


Z publikowanych w tym kwartale danych wynika, że w roku 2017 ceny materiałów elektrycznych wzrosły średnio o 3,46% (w stosunku do IV kw. 2016 r.). Jednak poszczególne materiały wykazały zarówno spadki cen, na poziomie -31,8% (w grupie świetlówek w technologii LED) jak i wzrosty do +72,8% (w grupie przewodów uziemiających).

Znaczne wzrosty cen w IV kw. 2017 r. (w porównaniu do IV kw. ub. roku) nastąpiły też w grupie przewodów i kabli miedzianych i aluminiowych, średnio o 7,84% (maksymalnie nawet o 38,1% w grupie kabli typu (N)HXH FE180/E30).

We wspomnianym powyżej wydawnictwie IME można znaleźć szeroki asortyment materiałów elektrycznych (ponad  3 tysiące pozycji) wraz z cenami w zakresie: minimalne, maksymalne i średnie.

Procentowe zmiany cen materiałów elektrycznych (min., max., średnie) w kwartałach I-IV oraz dla całego roku 2017 przedstawiono na poniższym wykresie.

Więcej informacji w wydawnictwie SEKOCENBUD:
„Informacja o cenach materiałów elektrycznych” IME 4 kw. 2017 r.
, który ukazał się właśnie w sprzedaży.

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*