08.03.2019

Dachówka antyczna - nowa odsłona dachówki mnich-mniszka

Dachyrustykalne
Modna z pewnością nie znaczy tania, ale czy na pewno mnich - mniszka musi być droga? Dachówka mnich - mniszka uzyskała miano królowej dachówek obok dachówki karpiówki. Na jej temat krąży jednak wiele mitów. Łatwo je obalimy i pokażemy, że na wszystko jest sposób. O ile każdy dekarz za punkt honoru stawia sobie dobrze wykonany dach, to również faktem jest, iż dekarze raczej stronią od tego aby na dachach domów jednorodzinnych stosować mnicha – mniszkę. Według nas niepotrzebnie. Architekci są już mniej wstrzemięźliwi i chwała im za to, że nie krygują się ze swoimi planami realizacji domów marzeń inwestorów. Dachyrustykalne sp. z o.o., która jest od dekady uznanym dostawcą dachówek na obiekty konserwatorskie i sakralne poszerza kolekcję dachówek antycznych, które są atrakcyjną alternatywą dla dachówki mnich – mniszka na tych obiektach, gdzie nie mamy do czynienia z zaleceniem architekta, ani konserwatora zabytków do stosowania klasycznej mnich – mniszki.

 

 

 Dachówka Antyczna, to seria dachówek zakładkowych z kolekcji Dachyrustykalne, z zamkiem pionowym i poziomym oraz z zamkiem termodynamicznym, będącą odpowiedzią na potrzeby współczesnego budownictwa w zakresie wypełnienia luki między oczekiwaniami, co do klasycznej rustykalnej dachówki mnich – mniszka, a jej lekkiego zmiennika zakładkowego.

Moda na dachówki z basenu Morza Śródziemnego jest widoczna w budownictwie jedno i wielorodzinnym w Polsce, niemniej jednak klasyczny mnich w rustykalnych kolorach może nadszarpnąć budżet i nie ma co tego ukrywać. Trzeba pamiętać, że klasyczna dachówka mnich - mniszka pomimo jej piękna, zabiera dwukrotnie więcej czasu dekarzowi niż zwykła dachówka zakładkowa, a dziś czas to towar bardo deficytowy. Do tego wysoka waga klasycznej mnich – mniszki, przekraczająca 60 kg na 1 m2 pokrycia dachowego, też nie sprzyja budżetowi, ani nie ułatwia wykonawcy pracy na wysokości. Jest jednak proste rozwiązanie rodem z Francji i Italii.

 

 

Dachówki antyczne jakie proponuje w swojej kolekcji importer Dachyrustyklane, dają bardzo zbliżony efekt do oryginału, a przy tym są prostą w układaniu dachówką zakładkową, czyli są pozbawione wielu uciążliwości rurowej dachówki mnich – mniszki w wersji pierwotnej. Taki zamiennik doskonale sprawdzi się zarówno na małym dachu, jak i na większej połaci rezydencji, a to dzięki temu, że dachówka Antyczna EVO ma optymalne zużycie tylko 12 sztuk na jeden m2. Sprzyja to w skróceniu czasu układania nawet dużych dachów. Układanie takiej dachówki nie przysporzy problemów wykonawcy przy wciąganiu dachówki na połać, a waga ceramiki nie będzie miała negatywnego wpływu na konstrukcję więźby dachowej po ułożeniu dachu.

 

Przy naprawdę dużych połaciach, Dachówka Antyczna Heritage Canal Terreal sprawdzi się jeszcze lepiej. Francuska cegielnia istniejąca już 150 lat stworzyła model, niezwykle wiernie odwzorowujący dachówkę mnich – mniszka, a dzięki zużyciu tylko 10 sztuk na jeden m2, ta wielkoformatowa dachówka antyczna może być stosowana na największych dachach, perfekcyjnie odwzorowując oryginalną dachówkę mnich - mniszka.

 

Królową wielkiego formatu jest pochodząca również z Francji Dachówka Antyczna wielkoformatowa DCL Terreal France. Atrakcyjność dachówki Terreal DOUBLE CANAL LANGUEDOC wynika z unikalnego kształtu nawiązującego do historii południowych dachów. Estetyka tego modelu opiera się na tradycyjnym wizerunku dachówki mnich-mniszka, a jej zużycie to tylko 9 sztuk na jeden m2. 

 

 

 

Z kolei na mniejsze połacie niezastąpiona jest dachówka z włoskiej cegielni działającej od dwustu lat. Antyczna dachówka Tuscany Tognana z bogatą kolorystyką to wyjątkowa dachówka mało formatowa, która zapewnia dużą użyteczność poprzez zastosowanie zamków z wysoką tolerancją przesuwu, a glina na jej wypalenie posiada badania na ponad 600 cykli mrozoodporności, co jest ewenementem w skali światowej i świadczy o najwyższej jakości produktów w ofercie importera.

 

Krycie dachówką zakładkową nie tylko podnosi komfort pracy dekarza, ale dzięki niższej wadze, szybszemu montażowi, pozwoli inwestorowi oczekującemu kompromisowego rozwiązania na jego osiągnięcie, nie tracąc niemalże nic z pierwotnych założeń. Jeśli jednak decyzja zapadnie na klasykę to nie ma się co martwić. Przy odrobinie cierpliwości posiadanie prawdziwego mnich – mniszka pozostawi nasz dach unikatowym dziełem sztuki.   

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*