16.05.2022

Dalsze wzrosty cen materiałów budowlanych

Mariola Gala-de Vacqueret
Cykliczne notowania cen prowadzone przez SEKOCENBUD na rynku budowlanym, wskazują, że zgodnie z zapowiedziami, w 2 kwartale 2022 r. nastąpił kolejny duży wzrost cen materiałów budowlanych. Trwający wciąż konflikt wojenny na Ukrainie znacznie spotęgował już istniejące wahania w gospodarce „pocovidowej” i wywołał nowe problemy, które z całą siłą uderzyły w gospodarkę świata i Polski. Rynek budowlany jest tego doskonałym przykładem: rekordowa inflacja, przerwane łańcuchy dostaw materiałów i surowców, brak pracowników budowlanych, to elementy, które stanowią już dziś zagrożenie rentowności i terminowości realizowanych kontraktów.


Ceny materiałów budowlanych w 2 kwartale 2022 roku, według notowań SEKOCENBUD prowadzonych na terenie całego kraju, w okresie kwiecień-maj, przez Respondentów systemu, znów osiągnęły rekordowe wzrosty. Wzrost cen materiałów budowlanych następuje niezmiennie już od kilku lat. Jednak do marca 2020 roku (przed pandemią COVID) wzrosty nie były tak wysokie jak w roku 2021, który jak wydawało się dotychczas, przyniósł najwyższe wzrosty cen materiałów budowlanych i stawek robocizny kosztorysowej w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat. Obecne notowania pokazują, że prawdopodobnie nie był to jednak rok najwyższych cen.

Z informacji jakie otrzymujemy od naszych Klientów, uczestników rynku budowlanego (wykonawców i inwestorów), wynika, że tak duże i skumulowane zmiany cen czynników produkcji (stawek robocizny kosztorysowej, cen materiałów i pracy sprzętu budowlanego), stawiają pod znakiem zapytania rentowność realizowanych inwestycji.

Dlatego drastycznie wzrasta ilość zgłaszanych roszczeń i koniecznych waloryzacji wynagrodzeń kontraktów w umowach, podpisanych w poprzednich latach.

W tym roku (2 kwartał 2022r.) najwyższe wzrosty cen (w stosunku do poziomu z 4 kw. 2021) zanotowały wyroby stalowe, m. innymi:

  • kształtowniki stalowe  60,7%,
  • pręty stalowe żebrowane fi 12-14 mm  56%,
  • bednarka stalowa ocynkowana  55,8%,
  • ceny styropianu EPS wzrosły o  51,35%,
  • bale dębowe obrzynane o  22,20%.

Wskaźniki zmian cen dla tych materiałów w okresie 2 kw.22 do 2 kw. 21 wyniosły odpowiednio:

  • kształtowniki stalowe  230%,
  • pręty stalowe żebrowane fi 12-14 mm  242%,
  • bednarka stalowa ocynkowana  261,23%,
  • ceny styropianu EPS wzrosły o  156,76%,
  • bale dębowe obrzynane o  153,62%.

Zmiany cen przedstawiono na wykresach zamieszczonych poniżej.

Warto pamiętać, że udział materiałów w całkowitych kosztach budowy obiektów kubaturowych waha się w granicach od 55 do 64 %, według danych publikowanych w wydawnictwach SEKOCENBUD.

Źródło:
Informacja o cenach materiałów budowlanych IMB 2 kw. 2022 r.

 

 

 

 

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*