16.09.2013

Energooszczędna konstrukcja szkieletowa w budynku Green Power

Green Power
W domu GREEN POWER, który jest budynkiem eksperymentalnym, mamy połączenie dwóch technologii: parter wykonany jest w technologii murowanej, piętro natomiast zaprojektowane zostało w szkielecie stalowym Lindab Construline i tworzy osobną konstrukcję. Zaletą tej technologii jest możliwość uzyskania bardzo dobrych parametrów cieplnych gotowej ściany – współczynnik U wyniesie jedynie 0,10 W/m2K , przy grubości 44 cm.


Stalowy strop nad parterem

W budownictwie murowanym rzadko stosuje się stropy drewniane lub stalowe, które są rozwiązaniem typowym dla domów szkieletowych. Ponieważ piętro domu GREEN POWER wykonane jest w szkielecie stalowym, również strop nad parterem wykonaliśmy z elementów wchodzących w skład systemu Lindab Construline, który tworzą lekkie kształtowniki ocynkowane, profilowane na zimno. Zostały one przycięte na wymiar w fabryce Lindaba, a autoryzowany wykonawca w ciągu 3 dni zmontował z nich strop na placu budowy. Najpierw na wieńcach ustawione zostały odpowiednio przycięte profile U (belki zamykające) wzdłuż dłuższych boków przyszłego piętra. Mają one wysokość 250 mm i są zakotwione w betonowym wieńcu. Nie stosuje się jednego długiego profilu, ponieważ jego wymiar byłby zbyt duży, aby bezpiecznie dostarczyć go na plac budowy, dlatego strop został podzielony na moduły. Następnie prostopadle do profili U wstawione zostały profile poprzeczne C, które stanowią konstrukcję nośną stropu. Są one nieco niższe od profili U, ponieważ są w nich osadzane i skręcane ze sobą za pomocą samowiercących wkrętów ocynkowanych. Profile poprzeczne umieszcza się w odstępach co 60 cm i skręca z profilami U. W miejscach przyszłych ścian wewnętrznych zastosowane zostały dodatkowe wzmocnienie z profili C łączonych za pomocą specjalnych łączników, wykonanych z odpowiednio przyciętych profili stalowych. Na koniec cała konstrukcja pokryta została płytami mfp® o grubości 22 mm, tworząc tzw. ślepą podłogę, która służy usztywnieniu konstrukcji. Po zmontowaniu całej konstrukcji stalowej układa się jeszcze jedną warstwę płyt mfp®, rozdzielając obie warstwy folią budowlaną, co zapobiegnie trzeszczeniu płyt w czasie chodzenia po gotowej podłodze. Gdy konstrukcja stropu jest gotowa, od razu można przystąpić do ustawiania ścian. To kolejna zaleta budownictwa szkieletowego – nie ma przestojów.

Stalowe ściany piętra

Ściany szkieletowe konstrukcji piętra domu GREEN POWER zostały wstępnie sprefabrykowane w fabryce Lindab i w takiej postaci przyjechały na plac budowy. Do ich wyładunku oraz umieszczenia na stropie musieliśmy zamówić dźwig – te elementy są zbyt duże i nieporęczne, aby siłami nawet kilku osób przenieść je w odpowiednie miejsce. Cała konstrukcja przyjechała w dwóch transportach. Każdy z elementów był odpowiednio oznakowany, aby łatwo było go przypisać do odpowiedniego miejsca. Montaż elementów ścian trwał 3 dni. Elementy mocuje się między sobą na blachowkręty, a po ustawieniu trzeba je podeprzeć, do czasu zmontowania całej konstrukcji - w przeciwnym wypadku mogłyby się przewrócić. Równolegle ze ścianami zewnętrznymi montowane są również ściany wewnętrzne.
„System budownictwa szkieletowego na bazie perforowanych kształtowników Lindab Construline to rozwiązanie dla inwestorów ceniących sobie wysoką jakość produktów i wykonawstwa, oczekujących sprawdzonych parametrów cieplnych budynku i niższych rachunków za eksploatację oraz doceniających krótki czas realizacji budowy. Szkielet stalowy to wysoki standard, krótki czas i niższe koszty realizacji, komfort użytkowania, trwałość na lata, energooszczędność i ekologia” – tak scharakteryzowała zastosowaną w budynku GREEN POWER technologię Dorota Mamczura, Inżynier Wsparcia Technicznego w Lindab Construline.

O systemie Lindab

Podstawą konstrukcji szkieletowej Lindab są perforowane profile zimnogięte. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu mostki termiczne w miejscach występowania elementów stalowych zostały praktycznie wyeliminowane. Uzyskane to zostało poprzez wydłużenie drogi przenikania temperatury przez kształtownik. Współczynnik przenikania ciepła U jest praktycznie 1.5 razy mniejszy niż w przypadku zastosowania kształtowników pełnych. Perforacja powoduje, że parametry termiczne ścian w systemie Lindab są zdecydowanie lepsze od tych wykonanych metodą tradycyjną, przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej grubości przegrody.
Lindab Construline to nowoczesny system budowania dbający o środowisko naturalne. Stosując to rozwiązanie w znaczny sposób można zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na nośniki energii. Cecha ta ma bardzo mocny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Ponadto podczas samego procesu budowy ogranicza się używanie sprzętu ciężkiego: dźwigów, samochodów dostawczych, betoniarek. A stal użytą do budowy można w 100% odzyskać w procesie recyklingu.
System Lindab Construline to:
- zmniejszenie kosztów i czasu budowy. Dzięki znacznej eliminacji procesów mokrych, możliwości prefabrykacji, zmniejszeniu ciężaru konstrukcji i wielkości fundamentów, swobodnemu prowadzeniu prac instalacyjnych, dużej wariantowości stosowanych materiałów.
- zmniejszenie kosztów eksploatacji. Bardzo dobre parametry termiczne ścian I stropów w znaczny sposób przekładają się na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.
- zwiększenie komfortu użytkowania. Budynki wykonane w systemie Lindab Construline, oprócz bardzo dobrych parametrów termicznych, gwarantują również bardzo wysoki komfort eksploatacji, na który składają się przede wszystkim: bardzo dobre parametry akustyczne przegród, “oddychanie” przegród, wysoka trwałość i jakość stosowanych materiałów
- dbałość o środowisko. Konstrukcja w 100 % podlega procesowi recyklingu.

Organizator akcji: Przewodnik Budowlany sp. z o.o.

Partnerzy akcji: ZCB Owczary, Zehnder, Selena, Rockwool, Oknoplast, Ekoklinkier, Fermacell, Lindab, Matizol, Schöck, USTM, Boryszew ERG, Aquael, Onninen, Kopos, AFRISO, Ground-Therm, Pfleiderer, Tyvek, Izodom 2000 Polska, Cemex Polska, Stropex, VBH, Winkhaus, Atrium System, Bekaert, Leovac, Sonel, Termocent, RDbud.

Partnerzy Medialni: otodom.pl – Grupa Allegro, Sekocenbud – OWEOB PROMOCJA.

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*