15.04.2013

Ile kosztuje przyłącze?

Anna Łapczyńska
Planuję wykonanie przyłącza wodociągowego do domu. Jakie mogą być koszty jego wykonania? Czy w publikacjach systemu SEKOCENBUD można znaleźć dane dotyczące cen tego rodzaju budowli? Maciej Jarzębowski, Gdańsk (e-mail do wiadomości redakcji)


Przyłączenie obiektu do sieci wodociągowej stanowi jeden z etapów budowy. Warto zatem już na etapie planowania inwestycji dokonać analizy kosztów, dynamiki ich zmian w czasie oraz czynników, które mają na to największy wpływ. Pozwoli to na zabezpieczenie odpowiednich środków potrzebnych na realizację budowy zgodnie z harmonogramem wydatków.

Częściami składowymi oddziałującymi na ogólną cenę budowy przyłącza są koszty robocizny, materiału i sprzętu. Łącznie koszt musi uwzględniać następujące elementy: roboty ziemne (wykonane ręcznie lub mechaniczne), montaż rurociągu wraz z armaturą i uzbrojeniem oraz próby (płukanie, próba ciśnieniowa i dezynfekcja). Z wymienionych czynników najbardziej znaczące są koszty materiałów oraz robocizny.


Złożoność czynników, jakie mają wpływ na koszt budowy przyłącza
oraz warunki lokalne (gruntowe), mogą stwarzać problemy przy wycenie. Rozwiązaniem jest wykorzystanie wydawnictw zagregowanych systemu
SEKOCENBUD. Informacje cenowe wraz z charakterystyką obiektów i budowli znajdują się w wydawnictwach: „Biuletyn cen obiektów budowlanych – BCO, część II – obiekty inżynieryjne” oraz „Wartość kosztorysowa inwestycji – WKI”. Wydawnictwa te pozwalają ustalić szacunkową wysokość nakładów finansowych na wykonanie obiektów inżynieryjnych (w tym również przyłączy).

W każdym z tych wydawnictw prezentowane są koszty budowy przyłączy w zależności od przeznaczenia oraz konkretnego rozwiązania, uwzględniającego rodzaj materiału i średnicę rur. W biuletynach tych wycenione zostały przyłącza wodociągowe z rur z tworzyw sztucznych (PVC Ø 63, 90, 110; PE Ø 25, 32, 40, 50, 63, 90, 110 mm) oraz rur stalowych ocynkowanych (Ø 40, 50, 80 mm). Dla każdego obiektu podana jest charakterystyka obejmująca jego parametry techniczne oraz opis poszczególnych elementów.

Ceny obiektów budowlanych ujęte w biuletynie BCO przedstawione są w formie tabelarycznej z podaniem średnich krajowych cen jednostkowych (np. za 1 m przyłącza) i kosztów całkowitych za cały obiekt. Istnieje możliwość zastosowania współczynników regionalizacyjnych, które pozwalają na dostosowanie poziomu cen spotykanych w danym województwie.

Ceny przyłączy wodociągowych w biuletynie WKI zostały ujęte w grupie kosztów 2 – Przygotowanie terenu i przyłączenia obiektów do sieci. Wskaźniki cenowe zaprezentowane są w sposób bardziej zagregowany, bez wydzielenia kosztów poszczególnych elementów rozliczeniowych. Ceny i wskaźniki cenowe zaprezentowane są jako ceny: minimalne, maksymalne i średnie. Ceny obiektów i ceny jednostkowe są aktualizowane w obu wydawnictwach kwartalnie.

Wybór źródła pozyskania ceny zależy od stopnia zagregowania oraz szczegółowości posiadanych informacji na temat planowanego przyłącza.

Prezentacja cen przyłączy we wspomnianych wydawnictwach systemu SEKOCENBUD pozwala na wybranie rozwiązania, które w sposób najbardziej zbliżony odpowiadać będzie warunkom rzeczywistym lub pozwoli na dostosowanie dostępnego wariantu do własnych potrzeb. Ponadto istnieje możliwość wykonania analiz porównawczych oraz oceny ekonomicznej poszczególnych wariantów rozwiązań projektowych.



Odpowiadała: Anna Łapczyńska, system SEKOCENBUD

 

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*