23.01.2017

Instalacje sanitarne po 1 stycznia 2017 r. w świetle zmian wskaźnika EP - w biuletynach SEKOCENBUD

Monika Plińska
Zmiana w warunkach technicznych (Dz. U. z 2002 r. Nr 75 poz. 690) od 1 stycznia 2017 r. cząstkowych maksymalnych wartości wskaźnika EP (kWh/(m2*rok), zmusza w nowo projektowanych i wykonywanych obiektach, których pozwolenie na budowę złożono po 2017 r., zastosowanie urządzeń energooszczędnych wykorzystujących energię odnawialną.


Wskaźnik EP, określa roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do m.in. ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika EP podane są w zależności od rodzaju budynku - budynki mieszkalne (jednorodzinne, wielorodzinne), zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej itd. (Dział X § 329).

Konsekwencją tych zmian jest zwiększenie kosztów inwestycyjnych budowy obiektów. W celu zaplanowania i oszacowania wartości tych robót można posłużyć się m.in. Biuletynem Cen Obiektów – BCO cz. I oraz Biuletynem Cen Asortymentów Robót – BCA SEKOCENBUD.

Poniżej przedstawiono przegląd przykładowych obiektów oraz instalacji z tych wydawnictw, w których zastosowano urządzenia energooszczędne oraz wykorzystujące energię odnawialną:

Już w I kwartale 2017 r. w wydawnictwie BCO cz I, ukaże się budynek mieszkalny wielorodzinny pasywny z pompą ciepła gruntową z wymiennikiem pionowym na cele c.o. oraz przygotowania c.w.u. i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Natomiast w BCA zamieszczona będzie nowa pozycja cenowa: instalacja kolektorów słonecznych dla budynku jednorodzinnego z zastosowaniem dla potrzeb do 3 oraz do 5-ciu osób.

 

 

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*