08.11.2016

Izolacja podłóg z wykorzystaniem płyt styropianowych Austrotherm.

Marcin Feliks Dział Doradztwa Technicznego firmy Austrotherm

Podłoga to układ warstw będący wykończeniem poziomych, wewnętrznych elementów budowli, po której przewidziany jest ruch komunikacji pieszej lub kołowej, lub na której przewidziane jest również ustawianie, składowanie i magazynowanie przedmiotów i elementów wyposażenia pomieszczeń, w których jest wykonana.
Podłoga składa się z kilku warstw, nadających jej określone właściwości fizyczno-mechaniczne, użytkowe i estetyczne:
•    warstwy wierzchniej podłogi tj. posadzki,
•    warstwy przejmującej obciążenia działające na posadzkę tj. podkładu,
•    warstwy izolacyjnej  tj. różnych materiałów izolacyjnych,
•    warstwy nośnej podłogi tj. podłoża.

Rodzajów podłóg jest kilka. Zasadniczo różnią się układem warstw, co wynika ze sposobu użytkowania ale co, przede wszystkim, również wymuszone jest rodzajem warstwy nośnej, na której będzie wykonana. Warstwą nośną, tzw. podłożem dla podłogi może być grunt lub strop.
Zagadnienia dotyczące podłóg to bardzo obszerny materiał, dlatego dalsza część tego artykułu koncentrowała będzie się przede wszystkim na izolacji termicznej i akustycznej wykonanej z płyt styropianowych.

 

Płyty elastyfikowane Austrotherm STK EPS T doskonale sprawdzają się jako izolacja akustyczna stropu od dźwięków uderzeniowych w układzie podłogi pływającej.

 

 

 

Płyty z szarego styropianu Austortherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM mają lepsze właściwości termoizolacyjne od materiałów z białego styropianu. 

 

 

Nie każda płyta styropianowa może być użyta jako izolacja w układzie podłogi. Płyty styropianowe do izolacji termicznej, stosowane w układach podłogi, z racji pracy jakiej będą poddawane, muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością na ściskanie. Dlatego też oferta firmy Austrotherm jest skonstruowana w taki sposób, by można było optymalnie dobrać płyty styropianowe do warunków, w których podłoga będzie pracowała. W zależności od sposobu użytkowania powierzchni podłogi, tj. w budynku jednorodzinnym, użyteczności publicznej czy przemysłowym, klient znajdzie w ofercie grupę produktów, które różnią się poziomem zdolności przenoszenia obciążeń użytkowych oraz wartością współczynnika przewodzenia ciepła Lambda [W/mK].

Gdy jednak mowa o płytach styropianowych do izolacji akustycznej, których podstawowym zadaniem jest izolacja dźwięków uderzeniowych wytworzonych na powierzchni podłogi, w naszej ofercie znaleźć można płyty Austrotherm EPS STK T, które mogą być zastosowane w układzie podłóg pływających, gdzie obciążenia użytkowe nie przekroczą 400 kg/m2.

Izolacja podłóg na gruncie.

Podłoga na gruncie jest szczególnym rodzajem przegrody, ponieważ jest w ciągłym kontakcie z zawilgoconym środowiskiem , a co za tym idzie jest narażona na zagrożenia z tym związane. W budynkach podpiwniczonych często wykorzystuje się pomieszczenia piwnic do celów techniczno-użytkowych, buduje się jednak również budynki bez podpiwniczenia, gdzie podłoga na gruncie jest podłogą pomieszczeń mieszkalnych.

Rys. 1

Izolacja podłóg na gruncie
1. posadzka
2. podkład: zbrojona wylewka betonowa
3. warstwa rozdzielająca, poślizgowa
4. Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM
5. hydroizolacja
6. podłoże, chudy beton
7. warstwa stabilizująca
8. grunt

Rysunek: przekrój

Zgodnie z obowiązującym Prawem Budowlanym budynki powinny być projektowane, budowane i użytkowane w sposób zapewniający oszczędność energii i odpowiednią izolacyjność przegród. Oznacza to, że istnieje konieczność stosowania izolacji termicznej w układzie podłogi posadowionej bezpośrednio na gruncie. Decyzja o doborze grubości izolacji jest wynikiem wymagań, ale zależy również od właściciela budynku i projektanta, który powinien wziąć pod uwagę przeznaczenie i sposób ogrzewania takich pomieszczeń, jak również zasadę racjonalnego zużycia energii oraz ewentualne oszczędności, jakie płyną z optymalnego doboru grubości izolacji.
Wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród budynku, określone są w Rozporządzeniu Ministerialnym, tj. w „Warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.  Wśród tych wymagań znaleźć można również te minimalne dotyczące izolacyjności cieplnej podłóg na gruncie. Jedno z nich określa wartość współczynnika przenikania ciepła UC(max) na poziomie nie większym niż:

Kolejne z wymagań dotyczy wartości oporu cieplnego R [m2K/W] samej warstwy izolacji termicznej zastosowanej w układzie podłogi na gruncie, który nie powinien być niższy niż 2,0 [m2K/W].
Dla przykładu, taką wartość oporu zapewnia płyta Austrotherm EPS 037 DACH/PODŁOGA grubości 8 cm.

Izolacja termiczna na stropie.

W zależności od usytuowania stropu w budynku, na którym będzie wykonana podłoga wyróżnić można kilka jej rodzajów:
•    podłogi na stropach międzykondygnacyjnych pomieszczeń ogrzewanych
•    podłogi nad piwnicami i pomieszczeniami nieogrzewanymi
•    podłogi nad przejazdami i prześwitami
•    podłogi ostatniej kondygnacji nieogrzewanej


Izolacja termiczna na stropie
1. podsadzka
2. podkład
3. warstwa rozdzielająca, poślizgowa
4. Austrotherm EPS DACH/PODŁOGA PREMIUM
5. strop

 

 

W przypadku układania izolacji termicznej na stropie należy zastosować taką odmianę płyt AUSTROTHERM, które będą stanowiły stabilne podłoże dla podkładu oraz będą charakteryzowały się zdolnością przenoszenia obciążeń typowych dla podłóg danego rodzaju budownictwa.
Podobnie jak to było z podłogami na gruncie, te same przepisy regulują również kwestie izolacyjności termicznej podłóg wykonanych na stropie. Tu jednak, w jednym przypadku w związku z ustalonymi okresami przejściowymi wymagane wartości UC(max) [W/m2K] zmieniają się w czasie, by docelową wartość osiągnąć w 2021 r.



Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju podłogą mamy do czynienia jest kilka kwestii natury aplikacyjnej, na które należy zwrócić uwagę. Niestety, źle dobrane płyty styropianowe, albo błędy na etapie wykonawstwa skutkują spękaniami i trudnymi do usunięcia usterkami, dlatego należy zwracać uwagę na następujące kwestie:  
1.    Przed rozpoczęciem prac izolacyjnych należy otynkować ściany, a następnie dokładnie oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń powierzchnię, na której wykonany będzie układ podłogi. Wystające nierówności betonu, pręty zbrojeniowe, placki zaprawy muszą być usunięte z podłoża. Ze względu na to, iż warstwa izolacyjna powinna całą powierzchnią przylegać do stropu większe nierówności lub ubytki należy wyrównać.
2.    Na przygotowanej powierzchni należy rozłożyć właściwe płyty AUSTROTHERM w układzie jedno lub kilku warstwowym. Układanie płyt rozpoczyna się od narożnika pomieszczenia,
dokładnie dosuwając je do siebie. Ostatnią płytę w każdym rzędzie docina się na żądany wymiar nożem lub piłą. Należy unikać nakładania się spoin między płytami
w poszczególnych rzędach. W tym celu, drugi rząd rozpoczyna się układać od połówki płyty, trzeci jest ponownie rozpoczynany od całej płyty, itd.
3.    Na płytach styropianowych należy ułożyć warstwę poślizgową z folii budowlanej, na 10 cm zakład oraz z wywinięciem na dylatację obwodową. Warstwa ta, uniemożliwia powstawaniu sztywnych połączeń między wylewką i stropem lub ścianą. Powstają one często, gdy ciekły materiał jastrychowy dostanie się pomiędzy płyty styropianowe.
4.    Zalecane jest wykonywanie podkładów podłogowych (wylewek), których grubość oraz sposób dylatowania powinny być zgodne z zaleceniami ich producentów. Niezbędne jest zastosowanie tzw. dylatacji obwodowej.
5.    W sytuacji gdy przewidziana jest instalacja ogrzewania podłogowego, zalecane jest zastosowanie płyt Austrotherm EPS 037 DACH/PODŁOGA lub Austrotherm EPS 100
6.    W przypadku konieczności uzyskania wysokich parametrów izolacji akustycznej stropu nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań izolacyjności termicznej, zaleca się stosowanie układu mieszanego składającego się z płyt AUSTROTHERM do izolacji termicznej i płyt AUSTROTHERM STK. W tym przypadku zaleca się rozwiązanie, w którym bezpośrednio na stropie  ułożone są płyty AUSTROTHERM STK, a na nich z mijankowym przesunięciem  płyty AUSTROTHERM do izolacji termicznej.

Temat podłóg to bardzo szerokie zagadnienie i trudno je omówić w jednym artykule, dlatego Dział Techniczny Austrotherm służy bezpłatnym doradztwem. Zapraszamy do kontaktu.

Autor: Marcin Feliks, techniczny@austrotherm.pl, Dział Doradztwa Technicznego firmy Austrotherm

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*