21.02.2013

Jak montować okna w ścianie trójwarstwowej?

Cezary Jankowski
Osadzenie okien w ścianie trójwarstwowej z elewacją wykonywaną „na gotowo” z np. cegły klinkierowej (rys. 1), wymaga zastosowania odmiennej technologii montażu niż w ścianach przewidzianych do tynkowania.


Elewacja z cegieł klinkierowych nie powinna powodować powstawania obwodowych mostków cieplnych wokół ościeża, co wymaga zamocowania ramy okiennej w płaszczyźnie pokrywającej się od zewnątrz z licem warstwy ociepleniowej. Nie można bowiem zakryć izolacji ściany w świetle otworu okiennego w inny sposób niż cegłą elewacyjną.

 

W praktyce zdarzają się jednak przypadki osadzania okien w warstwie ściany nośnej, a osłonięcie izolacji ciepłochronnej wykonuje się w postaci szerokiego węgarka z cegieł ustawionych prostopadle do lica muru.
W efekcie wzdłuż ramy okiennej tworzy się pas o szerokości ok. 12 cm pozbawiony jakiejkolwiek izolacji cieplnej (rys. 2)

Prawidłowo zamontowane okna w ścianie trójwarstwowej wymagają do zamontowania okien użycia konsoli wspornikowych wysuniętych poza płaszczyznę ściany nośnej. Do tego celu wykorzystuje się najczęściej konsole systemu JB-D, umożliwiające wysunięcie okna nawet do 25 cm poza lico muru.

Odmienny sposób osadzenia wpływa na zwiększenie kosztów montażu okien, co trzeba brać pod uwagę przy opracowaniu kosztorysu. Podstawowe elementy tego systemu to wsporniki dolne o regulowanej wysokości, co ułatwia ich wypoziomowanie oraz wsporniki boczne wykorzystywane niekiedy również jako mocowanie górne. Elementy tego systemu dobierane są w zależności od wysięgu wspornika, wymiarów i ciężaru okna oraz materiału ściany nośnej. Montaż okien na konsolach systemowych należy przeprowadzić przed wykonaniem warstwy elewacyjnej, gdyż umożliwia to dokładne ułożenie ocieplenia i uszczelnienie ościeżnicy w otworze. Wsporniki dolne, po wysunięciu na wymaganą odległość przykręcane są do ościeża, a w przypadku ścian z elementów perforowanych (pustaków szczelinowych, bloczków drążonych), są dodatkowo mocowane kątownikami do powierzchni wewnętrznej muru. Po wstępnym wypoziomowaniu regulowanych uchwytów dolnych, ustawia się na nich ramę okienną z wstawionymi uchwytami bocznymi, reguluje ich rozstaw i przykręca do ościeża.
Obmurówka elewacyjna powinna zachodzić ok. 2 cm na ramę okienną, a miejsce styku uszczelnia się taśmą rozprężną. Od strony wewnętrznej otwór okienny wykańcza się najczęściej płytą g-k położoną na izolacji paroszczelnej osłaniającej brzegi warstwy ociepleniowej.

Montaż okien w ścianie dwuwarstwowej i jednowarstwowej przedstawiono na rys. nr 3 i 4.

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*