30.07.2014

Jakie zmiany kosztów budowy budynków mieszkalnych czekają nas w nadchodzących miesiącach – prognozy SEKOCENBUD

dr Małgorzata Radziukiewicz
Istotą działalności gospodarczej są wszelkie celowe działania, które prowadzi człowiek i które, są z reguły działaniami w warunkach ryzyka, niepewności lub niepełnej informacji. Często decyzje podejmowane w szybko zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej są nietrafne.


Podniesienie stopnia trafności decyzji wymaga zaś informacji dotyczących najczęściej bliższej lub dalszej przyszłości, a które na ogół nie są znane. Ta istniejąca „luka informacyjna” determinuje potrzebę podejmowania ze strony SEKOCENBUD działań w celu pozyskania odpowiednich danych. Szczególne pomocne w zredukowaniu „braków” informacyjnych są miesięczne wydawnictwa pt.:”Błyskawica„ zawierające prognozy cen m2 p.u. obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz wartości wyszczególnionych rodzajów robót występujących w tych obiektach.  Sukcesywnie zatem – w każdym miesiącu – po uzyskaniu nowych, rzeczywistych wielkości cen m2 p.u. w budownictwie, konstruuje się a następnie szacuje i poddaje weryfikacji dynamiczne modele ekonometryczne, na podstawie których sporządzane są prognozy na trzy kolejne okresy. Wybór modelu, który najlepiej odzwierciedla zgodność z danymi empirycznymi zwykle poprzedzają żmudne obliczenia jego parametrów, zwłaszcza parametrów struktury stochastycznej – wartości oczekiwanej, wariancji, odchylenia standardowego, współczynnika zmienności losowej, współczynnika determinacji R2 i innych. Ich szczegółowa analiza pozwala na zmianę bądź odrzucenie „złego” modelu a przyjęcie najbardziej optymalnego.

Potwierdzeniem słuszności zastosowania poszczególnych modeli jako narzędzia prognoz jest wysoka trafność prognoz wygasłych w okresie styczeń 2007 – lipiec 2014

Średnio rzecz biorąc, w analizowanym okresie,  rzeczywiście zaobserwowane wartości cen m2 p.u. w obiektach budownictwa mieszkaniowego o niskiej zabudowie (do 4 kondygnacji) odchylały się od wartości prognoz o 15,65 zł/m2, o wysokiej zabudowie (powyżej 4 kondygnacji) i wyższym standardzie o 25,12 zł/m2 zaś obiektach budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego o 19,32 zł/m2. Różnice te stanowią odpowiednio 0,68%, 0,61% oraz 0,68% ich przeciętnej rzeczywistej wielkości w badanym okresie. Prognozy wykazują się również prawidłowymi wskazaniami w czasie tzw. „momentów zwrotnych”, czyli punktów, w których dochodzi do przełamywania tendencji (zmiany – wzrostu lub spadku – wielkości cen m2 p.u. obiektów budownictwa mieszkaniowego).

Zgodnie z obserwacją rzeczywistych cen  w poprzednich dwóch latach, w sierpniu 2014 r., w porównaniu do lipca br., ceny m2 p.u. obiektów budownictwa mieszkaniowego obniżą się. Na niższe ceny od obecnych wskazują również wartości prezentowanych prognoz. 

Szczegółowe zmiany kosztów budowy budynków jedno- i wielorodzinnych (przedstawione w postaci zmian cen 1 m2 modelowych budynków) w okresie poprzednich 3 miesięcy oraz prognozy zmian tych cen na okres najbliższych  3 miesięcy publikowane są w najnowszym wydawnictwie „Błyskawica” nr 7/2014, które właśnie ukazało się w sprzedaży.

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*