02.01.2023

Rynek Mieszkaniowy 4q22 – raport Centrum Analiz Banku PKO BP

PKO BP
W ostatnim czasie ukazał się raport opisujący trendy na rynku mieszkaniowym w 4 kwartale 2022. Analitycy Centrum Analiz Banku PKO BP jako jedno ze źródeł podają cenniki SEKOCENBUD, wykorzystując do analiz publikowane w cennikach koszty budowy obiektów prezentowane w Biuletynie cen obiektów budowlanych oraz prognozy zmian cen na podstawie biuletynu Zagregowane wskaźniki waloryzacyjno-prognostyczne (ZWW).

W 4 kwartale 2022 roku na polskim rynku mieszkaniowym nie zachodziły już żadne spektakularne zmiany, dało się raczej zaobserwować pogłębianie trendów z poprzednich miesięcy.

Wciąż charakterystyczną cechą jest niska transakcyjność z tendencją do dalszego spadku. Ma ona podstawy przede wszystkim w wysokich stopach procentowych NBP i polityce banków, które z większą ostrożnością podchodzą do oceny zdolności kredytowej klientów i w znacznym stopniu ograniczają ilość udzielanych kredytów. Niski popyt w znacznym stopniu spowolnił wzrost cen mieszkań, a wysoka podaż może w najbliższym czasie doprowadzić nawet do ich niewielkiego spadku.

Według danych SEKOCENBUD koszty budowy obiektów nadal rosły, ale nieco wolniej niż w poprzednim kwartale. W najbliższym czasie prognozowany jest głównie wzrost kosztów budowy w części związanej z wynajmem i pracą sprzętu budowlanego. Jest to efekt wysokich i ciągle rosnących cen energii i paliw.

Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym? Jakie są trendy i jakie prognozy na najbliższe miesiące? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z szeroko pojętym rynkiem nieruchomości i kosztami budowy obiektów można znaleźć w najnowszym raporcie Centrum Analiz Banku PKO BP.

Zapraszamy do lektury:

https://www.pkobp.pl/media_files/a428ac3f-ff6b-4abb-8f41-9c25d54692b1.pdf

 

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*