21.02.2017

W 2016 roku budowanie było droższe

Mariola Gala-de Vacqueret
W poprzednich kilku latach koszty budowy nie zaskakiwały inwestorów większymi zmianami. Można było zaplanować środki na budowę i bez obaw, że będą niewystarczające, wykonywać prace budowlane przez dłuższy czas. Jednak od 2014 roku notowania SEKOCENBUD, prowadzone cyklicznie na rynku budowlanym, pokazywały trend lekkiego wzrostu cen czynników produkcji a w rezultacie kosztów budowy obiektów budowlanych.


Stawki robocizny kosztorysowej

W 2016 roku średnio krajowe stawki robocizny charakteryzowały się dynamiką wzrostową (Tab.1). Największe wzrosty dla stawek netto odnotowano w robotach instalacji elektrycznych (o 2,2%) , które dotychczas utrzymywały się na najniższym poziomie w stosunku do stawek robocizny w pozostałych rodzajach robót. Podobny wzrost (o1,9%) wystąpił dla stawek w robotach ogólnobudowlanych remontowych i instalacji sanitarnych. Stawki robocizny kosztorysowej brutto obejmują wartość stawek kosztorysowych netto powiększonych o narzut kosztów pośrednich i zysk kalkulacyjny. W praktyce są to więc rynkowe ceny usług budowlanych wyrażone w zł/roboczogodzinę. Najwyższy wzrost w tej kategorii zanotowały stawki dla robót wykończeniowych o wysokim standardzie (2,1%), a także dla instalacji elektrycznych (1,9%).

Zmiany stawek robocizny kosztorysowe netto i brutto pokazuje Wykres 1.

Niewielkie wzrosty jakie odnotowano dla stawek robocizny kosztorysowej były w dużym stopniu reakcją na decyzję (podjęto ją w połowie 2016 r.) o podwyższeniu w 2017 roku kwoty minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej.

Ceny materiałów

Najwyższe wzrosty cen nastąpiły w grupie materiałów stalowych średnio o 2%, przewodów elektroenergetycznych (6,6%) i kabli energetycznych i teletechnicznych (5%).

W branży sanitarnej znacznie wzrosły ceny wyrobów żeliwnych aż o 15,2% ( kształtki) i 6,8% (rury).
Średni wskaźnik zmian cen w 4 kw. 2016 (w stosunku do 4 kw. 2015) dla wszystkich materiałów wg rodzajów (patrz Wykres 2) wyniósł: -0,9% dla materiałów budowlanych, 1,3% dla materiałów instalacyjnych i 2,1 dla elektrycznych.

Większość grup materiałów w ub. roku odnotowała wzrosty cen, w stosunku do roku poprzedniego (średnio od 0,9% do 4%), ale w niektórych grupach zdarzały się też spadki. Do tych ostatnich należą:

  • surowce mineralne i kruszywa, których ceny spadły o 3,8%,
  • materiały i wyroby ceramiczne oraz wapienno-piaskowe, spadek cen o 1,5%,
  • a w branży elektrycznej spadły ceny osprzętu o 1,5%.

Ceny pracy sprzętu

W minionym roku ceny najmu i pracy sprzętu budowlanego wzrosły średnio o 0,4% (zmiana w 4 kw. 2016 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku ub.)

W niektórych grupach zanotowano znacznie większe wzrosty: np. ceny najmu urządzeń do wykonywania i transportu zapraw były wyższe o 5,5%, (niż w roku 2015), o 2,5 % wzrosły też ceny rusztowań.

Koszty budowy obiektów budowlanych

Koszty budowy (ich wzrost lub spadek) są wynikiem ruchu cen czynników produkcji na rynku budowlanym. W obiektach kubaturowych (np. obiekty budownictwa mieszkaniowego) największy udział w cenie mają materiały, stanowią średnio ok. 55-68% całkowitych kosztów budowy. Z kolei w obiektach inżynieryjnych o kosztach decydują materiały - mają ok. 40-60% udział oraz sprzęt, który stanowi 18-30% wartości całego obiektu.

W 2016 roku jak wynika z wydawnictw SEKOCENBUD (Tab. 2 i Wykres 3), obiekty mieszkaniowe budowało się drożej średnio o 1% (w stosunku do roku 2015) i ponad 2% (w stosunku do roku 2014).

W obiektach inżynieryjnych największy wzrost kosztów budowy w ubiegłym roku (Tab. 3), nastąpił dla przyłączy gazowych (2,3%) i wodociągowych (1,7%) oraz linii elektroenergetycznych (1,5%). Wskaźnik wzrostu dla tych robót w 2016 r. w stosunku do 2014 r. wyniósł: 4,2%; 3,1% oraz 3,1%. W okresie ostatnich dwóch lat (2015-2016) koszty budowy dróg pozostały bez zmian, a koszty poniesione przy budowie mostów i wiaduktów były wyższe o 1,5%, w 2016 wzrost ten wyniósł 0,9% - co zostało zaprezentowane na Wykresie 4.

Mariola Gala-de Vacqueret
Redaktor naczelna wydawnictw SEKOCENBUD

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*