Ceny i koszty

18.12.2017

Ceny materiałów elektrycznych w roku 2017 r.

mgr inż. Krzysztof Mitelski

W sprzedaży ukazały się już wydawnictwa SEKOCENBUD zawierające ceny z 4 kw. bieżącego roku Prowadzone na rynku budowlanym notowania m.inn. cen materiałów elektrycznych publikowane są w kwartalnym wydawnictwie „Informacja o cenach materiałów elektrycznych IME”.

więcej
13.12.2017

Wycena szkód na podstawie wydawnictw SEKOCENBUD

mgr inż. Wiesława Sikorska-Ożgo, mgr inż. Andrzej Wypych

Pytanie od naszego Abonenta brzmiało:

 

"W związku ze szkodą, która miała miejsce w moim mieszkaniu dostałam wycenę od ubezpieczyciela (z PZU), wykonaną na podstawie cenników SEKOCENBUD i widnieje tam np. kwota: za dwukrotne malowanie farbami lateksowym 6,88 zł. Proszę mi wierzyć, próbowałam znaleźć firmę w Gdańsku, która pomalowałaby mi za tę cenę mieszkanie (oczywiście na fakturę) i nie znalazłam. Proszę o wyjaśnienie skąd wzięła się ta kwota ? Proszę też o wskazanie firmy, (bo na pewno na podstawie jakiś firm określali Państwo średnie ceny), która wykonałaby malowanie w tej cenie?"

więcej
01.12.2017

Tam byliśmy: Konferencja „Technologia betonu”

Tomasz Sierakowski

W dniach 16 – 17 listopad br. w Warszawie odbyła się kolejna Konferencja Technologia Betonu, której głównym organizatorem była firma Lafarge. Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno – Organizacyjnych Budownictwa Promocja Sp. z o.o. reprezentował Pan Tomasz Sierakowski. Zaprezentował uczestnikom konferencji analizę porównawczą dotyczącą wykonania nawierzchni w technologii betonu asfaltowego i wałowanego.

więcej
28.11.2017

Ceny materiałów budowlanych w listopadzie br.

Mariola Gala-de Vacqueret

Według prowadzonych w systemie SEKOCENBUD notowań na rynku budowlanym wynika, że utrwaliła się obecnie tendencja wzrostu cen materiałów budowlanych.

Listopad był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano dodatnie wskaźniki zmian cen w niektórych grupach materiałów.

więcej
16.11.2017

Precedensowy wyrok uzyskany przez JARA DRAPAŁA & PARTNERS (zmiana cen przed EURO 2012)

Kancelaria JARA DRAPAŁA & PARTNERS

Kancelaria JARA DRAPAŁA & PARTNERS (JD&P), reprezentując PORR, jednego z wiodących wykonawców, uzyskała w dniu 6 listopada 2017 r. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie zasądzający na jego rzecz od Skarbu Państwa – GDDKiA siedmiocyfrową kwotę tytułem podwyższenia wynagrodzenia w związku z nieprzewidywalnym wzrostem cen asfaltu w latach 2009 – 2012 (przed EURO 2012) oraz wyrównaniem powstałej z tego względu straty w ramach realizacji jednego z kontraktów drogowych.

więcej
07.11.2017

To już 20-ty Ranking Biur Kosztorysowych

Mariola Gala-de Vacqueret

W bieżącym roku odbył się jubileuszowy 20-ty RANKING BIUR KOSZTORYSOWYCH. Wyniki oraz nazwiska zwycięzców tradycyjnie ogłoszono podczas obrad 23 Konferencji naukowo-technicznej w Ciechocinku w dniu 12.10.2017 r.

więcej
03.11.2017

23 Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku – już za nami

Mariola Gala-de Vacqueret

W dniach 11-13 października br. odbyła się kolejna 23-cia Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku. Temat tegorocznej konferencji brzmiał: „Zmiany w zamówieniach publicznych na roboty budowlane – wybrane aspekty w praktyce”

więcej
26.10.2017

Wzrost cen materiałów sanitarnych w IV kw. 2017 r.

mgr inż. Monika Plińska

Zmiana cen materiałów instalacyjnych z notowań respondentów SEKOCENBUD w IV kw. 2017 r. porównując do III kw. 2017 r. była zauważalna. O ile średnia procentowa zmiana ogółem dla wszystkich materiałów wyniosła 1,5% w kierunku wzrostowym, to dla niektórych grup materiałów wskaźniki zmiany cen były znacznie wyższe.

więcej
17.08.2017

SCALONE CENY ROBÓT INŻYNIERYJNYCH

Tomasz Sierakowski

W odpowiedzi na mój artykuł dotyczący metodologii obliczenia cen jednostkowych powierzchni mostu w wydawnictwie SEKOCENBUD BCO cz. II:

www.raportsekocenbud.pl/artykul/n/pokaz/news/cena-jednostkowa-za-1-m2-powierzchni-mostu/,

nasz Czytelnik zamieścił następujący komentarz:

więcej