Ekspert wyjaśnia

Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2022 r., w „Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS”
II kwartał 2022 roku to nadal czas działań wojennych Rosji w Ukrainie, co destrukcyjnie wpływa na gospodarkę polską i światową, wywołuje kryzys energetyczny, presję inflacyjną i zwiększa spiralę płacowo-cenową.
Jak ta sytuacja odbiła się na poziomach wynagrodzeń i stawkach robocizny kosztorysowej w robotach budowlanych w pierwszym półroczu 2022 r.?
więcej
STAWKI ROBOCIZNY KOSZTORYSOWEJ dla robót w obiektach zabytkowych
Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło pytanie czy w wydawnictwach są publikowane stawki robocizny kosztorysowej dla robót ogólnobudowlanych w obiektach zabytkowych.
więcej
STAWKI ROBOCIZNY KOSZTORYSOWEJ w „stolicy regionu śląskiego”
Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło pytanie dotyczące stawki robocizny kosztorysowej opisanej w wydawnictwach SEKOCENBUD jako „stawka w stolicy województwa”. Pytanie dotyczyło obszaru jej stosowania - tylko do samej stolicy regionu czy łącznie z aglomeracją wokół stolicy? Wątpliwość dotyczyła szczególnie regionu śląskiego.
więcej
PROGNOZY ZMIAN CEN W BUDOWNICTWIE
Prognozowanie zjawisk gospodarczych stanowi jeden ze sposobów służących minimalizacji ryzyka towarzyszącego działalności gospodarczej i jest sposobem zdobywania przewagi konkurencyjnej nad innymi uczestnikami rynku. Prognozy – informacje o przyszłych stanach określonych zjawisk – odgrywają szczególnie ważną rolę w okresach zmiennych warunków rynkowych. Potrzeba uwzględniania ryzyka inflacyjnego lub deflacyjnego w negocjacjach i ustalaniu wynagrodzeń kontraktowych dla inwestycji, które z założenia będą realizowane w długich okresach, jest powodem dla którego w Biuletynie Zagregowane Wskaźniki Waloryzacyjne - SEKOCENBUD zamieszczane są prognozy zmian cen w budownictwie w kolejnych kwartałach.
więcej
Klasyfikacja stosowana w cennikach materiałów w systemie SEKOCENBUD i jej zastosowanie przy wycenach i waloryzacji wartości kosztorysów
Do Redakcji SEKOCENBUD abonent przysłał pytania dotyczące zasad korzystania z cennika materiałów przy waloryzacji kontraktu.
więcej
Jak interpretować prognozy zmian cen w wydawnictwie ZWW?
Pytanie od Abonenta: Zwracam się z prośbą do autorów biuletynu ZWW (Zagregowane wskaźniki waloryzacyjno-prognostyczne) o właściwą interpretację odczytania, posłużenia się prognozą do poprzedniego kwartału wyrażoną procentowo.
więcejNajczęściej czytane :
- Kolejny rok wysokich kosztów budowy
- Nowe obiekty w Biuletynach cen obiektów budowlanych - BCO systemu SEKOCENBUD
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej w 3 kw. 2022 r. w stosunku do 3 kw. 2021 r. na tle ogłaszanej przez GUS inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia
- Koszty budowy obiektów budowlanych w 1 półroczu 2022 w obliczu rosnących cen materiałów, robocizny i kosztów pracy sprzętu
- Dalsze wzrosty cen materiałów budowlanych