Ekspert wyjaśnia

16.05.2022

STAWKI ROBOCIZNY KOSZTORYSOWEJ w „stolicy regionu śląskiego”

Wiesława Sikorska-Ożgo

Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło pytanie dotyczące stawki robocizny kosztorysowej opisanej w wydawnictwach SEKOCENBUD jako „stawka w stolicy województwa”. Pytanie dotyczyło obszaru jej stosowania - tylko do samej stolicy regionu czy łącznie z aglomeracją wokół stolicy? Wątpliwość dotyczyła szczególnie regionu śląskiego.

więcej
15.03.2022

Wysokie wzrosty cen materiałów na rynku budowlanym

Zespół redakcyjny SEKOCENBUD

więcej
03.11.2021

PROGNOZY ZMIAN CEN W BUDOWNICTWIE

dr hab. Małgorzata Radziukiewicz

Prognozowanie zjawisk gospodarczych stanowi jeden ze sposobów służących minimalizacji ryzyka towarzyszącego działalności gospodarczej i jest sposobem zdobywania przewagi konkurencyjnej nad innymi uczestnikami rynku. Prognozy – informacje o przyszłych stanach określonych zjawisk – odgrywają szczególnie ważną rolę w okresach zmiennych warunków rynkowych. Potrzeba uwzględniania ryzyka inflacyjnego lub deflacyjnego w negocjacjach i ustalaniu wynagrodzeń kontraktowych dla inwestycji, które z założenia będą realizowane w długich okresach, jest powodem dla którego w Biuletynie Zagregowane Wskaźniki Waloryzacyjne - SEKOCENBUD zamieszczane są prognozy zmian cen w budownictwie w kolejnych kwartałach.

więcej
23.06.2021

Klasyfikacja stosowana w cennikach materiałów w systemie SEKOCENBUD i jej zastosowanie przy wycenach i waloryzacji wartości kosztorysów

mgr inż. Andrzej Wypych, Redaktor naczelny wydawnictw Sekocenbud

Do Redakcji SEKOCENBUD abonent przysłał pytania dotyczące zasad korzystania z cennika materiałów przy waloryzacji kontraktu.

więcej
06.07.2020

Jak interpretować prognozy zmian cen w wydawnictwie ZWW?

dr Małgorzata Radziukiewicz

Pytanie od Abonenta: Zwracam się z prośbą do autorów biuletynu ZWW (Zagregowane wskaźniki waloryzacyjno-prognostyczne) o właściwą interpretację odczytania, posłużenia się prognozą do poprzedniego kwartału wyrażoną procentowo.

więcej
06.12.2019

Dobrze wyceniony kosztorys przy użyciu programów kosztorysowych z serii SeKo.

Paweł Kaczmarski

Bez wątpienia najtrudniejszym do sporządzenia elementem kosztorysu jest przedmiar robót. Dlatego też nowoczesne programy kosztorysowe posiadają szereg narzędzi wspomagających jego sporządzanie. Na przedmiarze nie kończy się tworzenie kosztorysu. Nie mniej istotny jest proces wyceny – tu również należy oczekiwać wsparcia ze strony aplikacji do kosztorysowania. Sposób i zakres realizacji tej funkcjonalności ma wpływ zarówno na jej prawidłowość i dokładność ale również na wygodę i szybkość pracy.

więcej
14.11.2019

Cenniki w programach do kosztorysowania.

Paweł Kaczmarski

W pewnym uproszczeniu, tworzenie opracowania kosztowego w budownictwie można podzielić na dwa etapy: sporządzenie przedmiaru(1) oraz jego wycena. O ile w pierwszym etapie można polegać niemal wyłącznie na pracy specjalisty – kosztorysanta(2), to w procesie wyceny poza pracą specjalisty nabierają znaczenia wykorzystywane do tego narzędzia – programy do kosztorysowania.

więcej