Kosztorysowanie

Analiza zmian cen robót budowlanych po obniżkach cen kabli i przewodów w 2012 roku
Rok 2012 wg danych SEKOCENBUD charakteryzował się dużymi zmianami cen materiałów do instalacji elektrycznych w tym szczególnie kabli i przewodów. W połowie roku w wydawnictwie Licz i Buduj informowaliśmy Czytelników o radykalnym spadku cen niektórych rodzajów kabli i przewodów.
więcej
Najważniejsze to przetrwać
Rozmowa z Markiem Bajońskim i Jerzym Przyłuskim, właścicielami firmy Kosztorysowanie i Doradztwo Inwestycyjne Angra s.c., laureata I miejsca w Rankingu Biur Kosztorysowych 2012
więcej
Koszty pośrednie – jak liczyć? Udział w cenie jednostkowej roboty, obiektu.
W cenie kosztorysowej robót budowlanych odrębną pozycję stanowią nakłady finansowe, których nie można przypisać do kosztów bezpośrednich związanych z wykonywaniem konkretnych robót, ale które są niezbędne do stworzenia ogólnych warunków produkcji, jej obsługi, organizacji i kierowania. Nakłady te składają się na tzw. koszty pośrednie, obejmujące koszty zarządu firmy i koszty ogólne budowy. W jaki sposób obliczyć te koszty i jaki stanowią udział w cenie kosztorysowej – spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w tym artykule.
więcej
Zgrana drużyna SeKo PRIX, SeKo SMART oraz cenniki SEKOCENBUD i portal e-SEKOCENBUD
Jedną z cech wyróżniających programy SeKo PRIX i SeKo SMART na tle rozwiązań konkurencyjnych jest znakomita współpraca z cennikami systemu SEKOCENBUD.
więcej
Wypusty – jednostka miary dla elektryków
W kosztorysowaniu robót budowlanych z dziedziny instalacji elektrycznych, szczególnie wykonywanych w budynkach mieszkalnych, ale i użyteczności publicznej, dość wygodną jednostką miary jest wypust w instalacjach elektrycznych.
więcej
Stawka robocizny jest kategorią kosztorysową
Stawka robocizny kosztorysowej, wyrażona w złotych na roboczogodzinę, jest precyzyjnie zdefiniowaną kategorią kosztorysową – powszechnie stosowaną w kosztorysowych obliczeniach wartości robót i obiektów budowlanych.
więcej
Kryteria oceny ofert w zamówieniach „zaprojektuj i wybuduj”
Procedura „zaprojektuj i wybuduj” powinna być stosowana do zamówień o charakterze powtarzalnym, a przede wszystkim jednoznacznie opisanych. Kryteria wyboru w tej formule powinny oceniać zarówno koncepcję projektową jak i ofertę cenową wykonawcy.
więcej
Podstawy ustalenia nakładów rzeczowych w powykonawczym rozliczaniu robót rozbiórkowych
Nasi Abonenci często zgłaszają do ekspertów systemu SEKOCENBUD pytania dotyczące podstaw ustalenia nakładów rzeczowych dla robót rozbiórkowych, w kosztorysach powykonawczych opracowywanych na bazie KNR 4-01 lub KNR 4-04. Wątpliwości w zakresie podstaw wyceny dotyczą szczególnie rozbiórek częściowych w obiektach niezakończonych, rozbiórek całych elementów (np. dachów lub posadzek) w obiektach nowo wznoszonych i remontowanych bądź modernizowanych oraz rozbiórek mających na celu likwidację budynku lub budowli, z pozostawieniem nierozebranego jakiegoś elementu lub jego fragmentu (np. 20% ścian zewnętrznych wraz z fundamentami pod nimi). W sporach strony na ogół rozbieżnie interpretują zakres zastosowania KNR 4-01 i KNR 4-04. Jakie kryteria zastosowania omawianych katalogów należy więc przyjmować przy opracowywaniu kosztorysów powykonawczych?
więcej
Formuła „zaprojektuj i wybuduj” – jakie wnioski na przyszłość?
Uczestnicy konferencji szukali odpowiedzi na pytanie – kiedy zamówienie „łączne” jest szansą dla Zamawiającego i Wykonawcy, a kiedy ryzykiem.
więcejNajczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.