Prawo

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków
W dniu 13 lipca 2018 r. zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej pod pozycją 1357 rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposobu przedstawiania informacji o tych kosztach.
więcej
WSKAZÓWKI UZP dla zamawiających i wykonawców w związku z RODO
25 maja 2018 r. zaczyna obowiązywać rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Jego przepisy będą miały także zastosowanie do udzielania zamówień publicznych, konkursów i do zawierania umów koncesji na roboty budowlane
i usługi. W celu wsparcia zamawiających i wykonawców w zakresie prawidłowego wywiązania się z nowych obowiązków z inicjatywy Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych zostały podjęte prace, mające na celu opracowanie konkretnych wskazówek i przykładowych klauzul do stosowania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w związku z regulacjami wynikającymi RODO.
więcej
Szacowanie wartości zamówienia na roboty budowlane z uwzględnieniem dostaw i usług oddanych przez zamawiającego do dyspozycji wykonawcy
Zgodnie z treścią art. 33 ust. 2 ustawy Pzp, szacunkowa wartość zamówienia powinna uwzględniać również wartość dostaw i usług oddanych przez zamawiającego do dyspozycji wykonawcy, o ile są one niezbędne do wykonania tych robót budowlanych. Poniżej prezentujemy interpretację publikowaną przez Urząd Zamówień Publicznych w INFORMATORZE nr z 2017.
więcej
Rozporządzenia określające wysokości progów unijnych oraz średni kurs złotego w stosunku do euro
Przypominamy, że w bieżącym roku obowiązują nowe rozporządzenia określające wysokości progów unijnych oraz średni kurs złotego w stosunku do euro. Zostały one ogłoszone w Dzienniku Ustaw RP z dnia 29 grudnia 2017 r.
więcej
Zmiany zakresu przedmiotowego umów zawieranych w zamówieniach publicznych i wiążące się z tym konsekwencje.
W toku realizacji kontraktu wielokrotnie pojawia się konieczność zmiany jego zakresu przedmiotowego. W szczególności dotyczy to umów, których wykonywanie trwa dłuższy czas, a do takich zwykle należą umowy o roboty budowlane realizowane na rzecz zamawiających z sektora publicznego. Modyfikacje zakresu robót wiążą się najczęściej ze zmianą koncepcji i wymagań Zamawiającego, błędami opisu przedmiotu zamówienia lub koniecznością wykonania dodatkowych prac, czy też powstaniem okoliczności niezależnych od Wykonawcy jak i Zamawiającego np. klęska żywiołowa, nieprzewidziane warunki gruntowe.
więcej
Określanie w postępowaniu na roboty budowlane zakresu czynności, których wykonywanie musi być realizowane na podstawie umowy o pracę (art. 29 ust. 3a).
Publikowany poniżej artykuł został przedstawiony podczas ubiegłorocznej 23 Konferencji naukowo-technicznej, organizowanej tradycyjnie przez Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych „Promocja” w dniach 11-13 października w Ciechocinku.
więcej
Precedensowy wyrok uzyskany przez JARA DRAPAŁA & PARTNERS (zmiana cen przed EURO 2012)
Kancelaria JARA DRAPAŁA & PARTNERS (JD&P), reprezentując PORR, jednego z wiodących wykonawców, uzyskała w dniu 6 listopada 2017 r. wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie zasądzający na jego rzecz od Skarbu Państwa – GDDKiA siedmiocyfrową kwotę tytułem podwyższenia wynagrodzenia w związku z nieprzewidywalnym wzrostem cen asfaltu w latach 2009 – 2012 (przed EURO 2012) oraz wyrównaniem powstałej z tego względu straty w ramach realizacji jednego z kontraktów drogowych.
więcej
23 Konferencja naukowo-techniczna w Ciechocinku
Niespełna 2 miesiące pozostały do 23 Konferencji naukowo-technicznej pt.: Zmiany w zamówieniach publicznych na roboty budowlane – wybrane aspekty w praktyce”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką związaną z przygotowaniem i realizacją zamówień publicznych na roboty budowlane.
więcejNajczęściej czytane :
- Zmiany w obliczaniu powierzchni budynków i ich wpływ na prezentację wskaźników cen obiektów w wydawnictwach SEKOCENBUD
- Nowe obiekty w Biuletynie cen obiektów budowlanych - BCO cz. II – obiekty inżynieryjne
- Wysokie wzrosty cen materiałów na rynku budowlanym
- Ceny w budownictwie w latach 2016-2021
- Wzrost cen w branży drogowej i mostowej w 2021 roku a waloryzacja kontraktów.
- Waloryzacja narzędziem minimalizacji ryzyka inflacyjnego