02.01.2023

Rynek Mieszkaniowy 4q22 – raport Centrum Analiz Banku PKO BP

PKO BP

W ostatnim czasie ukazał się raport opisujący trendy na rynku mieszkaniowym w 4 kwartale 2022. Analitycy Centrum Analiz Banku PKO BP jako jedno ze źródeł podają cenniki SEKOCENBUD, wykorzystując do analiz publikowane w cennikach koszty budowy obiektów prezentowane w Biuletynie cen obiektów budowlanych oraz prognozy zmian cen na podstawie biuletynu Zagregowane wskaźniki waloryzacyjno-prognostyczne (ZWW).

więcej
19.12.2022

Kolejny rok wysokich kosztów budowy

Mariola Gala-de Vacqueret

Ceny w budownictwie w 2022 nie wyhamowały, a wręcz odwrotnie, dynamika ich zmian była większa niż w roku 2021. Wpłynęło na to szereg różnych czynników, począwszy od pandemii, która wywołała olbrzymie perturbacje na rynkach paliw, surowców i dostaw, do wojny w Ukrainie, która spotęgowała istniejące problemy. Dodatkowo gwałtowny wzrost inflacji w Polsce miał bezpośrednie przełożenie na znaczne ruchy cen na rynku budowlanym.

więcej
12.09.2022

Nowe obiekty w Biuletynach cen obiektów budowlanych - BCO systemu SEKOCENBUD

Zespół autorski Sekocenbud

Do Biuletynów cen obiektów budowlanych BCO cz. I i II wprowadzono w 3 kwartale 2022 roku dwa nowe obiekty, których skróconą charakterystykę i podstawowe informacje cenowe zamieszczamy w niniejszym artykule, zachęcając Państwa do zapoznania się z pełną treścią zawartą w wydawnictwach drukowanych i elektronicznym.

więcej
19.07.2022

Nowa wersja programów z serii SeKo: PRIX-WKI / PRIX / SMART / WKI 17.1

Po raz kolejny przekazujemy Państwu nową wersję programów z rodziny SeKo. Wiąże się ona jak zwykle z nowymi funkcjonalnościami oraz modernizacjami istniejących. Niewątpliwie największą nowością bieżącej wersji jest wprowadzenie Sprzętów pomocniczych, ale oczywiście to tylko jedna z kilku nowości, które pojawiły się w nowej wersji programów SeKo.

więcej
30.06.2022

Koszty budowy obiektów budowlanych w 1 półroczu 2022 w obliczu rosnących cen materiałów, robocizny i kosztów pracy sprzętu

Mariola Gala-de Vacqueret

Notowania cen w 2 kwartale 2022 r. prowadzone na terenie całego kraju w systemie SEKOCENBUD, osiągnęły najwyższe wzrosty w 35-letniej historii. Ciągły wzrost cen materiałów budowlanych, najwyższe stawki robocizny kosztorysowej i wzrost kosztów pracy sprzętu budowlanego – to główne czynniki, które spowodowały bezprecedensowy wzrost kosztów budowy obiektów budowlanych.

więcej