Ekspert wyjaśnia

22.02.2018

Stawki robocizny do kosztorysowania w wydawnictwach SEKOCENBUD

W ostatnim okresie nasi Abonenci często zwracają się do Zespołu autorskiego wydawnictw SEKOCENBUD z zapytaniem o sposób zbierania i źródła pochodzenia publikowanych w wydawnictwie IRS stawek robocizny do kosztorysowania.

więcej
10.01.2018

NACHYLENIE SKARP WYKOPÓW – jak liczyć?

Tomasz Sierakowski

Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło pytanie dotyczące nachylenia skarp wykopów.

Abonent systemu SEKOCENBUD prosił o interpretację informacji dotyczących stopnia nachylenia skarp, które podane są w różnych katalogach nakładów rzeczowych.

W świetle powyższego pojawił się problem rozliczenia robót ziemnych tzn. ustalenia wartości nachylenia skarp w tych obliczeniach.

więcej
13.12.2017

Wycena szkód na podstawie wydawnictw SEKOCENBUD

mgr inż. Wiesława Sikorska-Ożgo, mgr inż. Andrzej Wypych

Pytanie od naszego Abonenta brzmiało:

 

"W związku ze szkodą, która miała miejsce w moim mieszkaniu dostałam wycenę od ubezpieczyciela (z PZU), wykonaną na podstawie cenników SEKOCENBUD i widnieje tam np. kwota: za dwukrotne malowanie farbami lateksowym 6,88 zł. Proszę mi wierzyć, próbowałam znaleźć firmę w Gdańsku, która pomalowałaby mi za tę cenę mieszkanie (oczywiście na fakturę) i nie znalazłam. Proszę o wyjaśnienie skąd wzięła się ta kwota ? Proszę też o wskazanie firmy, (bo na pewno na podstawie jakiś firm określali Państwo średnie ceny), która wykonałaby malowanie w tej cenie?"

więcej
04.10.2017

Korzystanie z Biuletynu cen obiektów BCO cz. 1 Obiekty kubaturowe – przy szacowaniu wartości odtworzeniowej domu jednorodzinnego

mgr inż. Andrzej Wypych

Do Redakcji SEKOCENBUD abonent przysłał pytania dotyczące zasad korzystania z Biuletynu cen obiektów BCO cz. 1 Obiekty kubaturowe.

więcej
17.08.2017

SCALONE CENY ROBÓT INŻYNIERYJNYCH

Tomasz Sierakowski

W odpowiedzi na mój artykuł dotyczący metodologii obliczenia cen jednostkowych powierzchni mostu w wydawnictwie SEKOCENBUD BCO cz. II:

www.raportsekocenbud.pl/artykul/n/pokaz/news/cena-jednostkowa-za-1-m2-powierzchni-mostu/,

nasz Czytelnik zamieścił następujący komentarz:

więcej
04.08.2017

WYPUST w instalacjach elektrycznych

mgr inż. Andrzej Górniecki

Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło zapytanie: Jak należy rozumieć pojęcie „Wypustu” dla jednostkowych cen instalacji elektrycznych publikowanych w wydawnictwie „Biuletyn cen asortymentów robót - BCA”

więcej
13.07.2017

Nakłady na klamry ciesielskie w katalogu 4-01

mgr inż. Wiesława Sikorska-Ożgo, inż. Paweł Kaczmarski

Wiele wątpliwości budzą nakłady na klamry ciesielskie w pozycji „Wymiana elementów konstrukcyjnych dachu. Krokwie zwykłe i kleszcze” z katalogu KNR 4-01/0412-0200 .

W tej sprawie otrzymujemy pytania od naszych klientów korzystających z programu SeKo PRIX. Poniżej publikujemy wyjaśnienie tej kwestii.

więcej
06.07.2017

Jak liczony jest punkt poboru wody dla baterii czerpalnej ?

mgr inż. Monika Plińska

Do Redakcji SEKOCENBUD wpłynęło niżej wymienione pytanie:

Czy w wydawnictwach SEKOCENBUD punkt poboru wody dla baterii czerpalnej jest liczony jako 1 czy 2 punkty?

 

więcej
08.06.2017

Zależność pomiędzy stawkami robocizny netto i brutto do kosztorysowania

Wiesława Sikorska-Ożgo

Nasi Abonenci często zgłaszają do ekspertów systemu SEKOCENBUD pytania dotyczące zależności pomiędzy stawkami netto i brutto do kosztorysowania, publikowanymi w wydawnictwach SEKOCENBUD, oraz wątpliwości dotyczące zasadności powszechnego stosowania regionalnych stawek netto i narzutów średnich krajowych w kosztorysowaniu robót budowlanych.

więcej
25.04.2017

Definicje rodzajów robót w wydawnictwach SEKOCENBUD

Wiesława Sikorska-Ożgo

Do Redakcji SEKOCENBUD często wpływają pytania dotyczące definicji rodzajów robót, dla których podawane są ceny czynników produkcji w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu – IRS?

więcej